Picture

Ne diten e pare te garave ne sportin e xhudos ne Lojerat Frankofonike qe po mbahen ne Abixhan,Cote d’Ivoire,xhudistja Distria Krasniqi shkelqeu ne kategorine 52 kg duke fituar medaljen e pare per Kosoven ne kete gare.
Ajo mposhti kater garuese per te fituar medaljen e arte, duke vequar fitoren ne gjysemfinale ndaj francezes Rosso dhe ne finale kunder garueses nga Mauritiusi Legentil.

Ne diten e dyte te garave te njejten rruge sikurse Distria e percjelli edhe Akil Gjakova ne kategorine 73Kg.
Akili me kater fitore fitoj medaljen e arte duke e mposhtur ne gjysemfinale garuesin francez Little Lebreton kurse ne finale e mposhti marokenin El Meziati.
Momentalisht Kosova  me dy medalje te arta radhitet ne vendin e dyte ne xhudo ne radhitjen e pergjithshme ne keto Lojera Frankofonike.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of