Erza Muminoviq (44Kg) sot perfundoj e 5ta ne Kupen Evropiane qe po mbahet ne Antalia te Turqise.

Ajo garoj ne kategorine 44 kg ku pjesemarrese ishin 18 garuese.

Erza garen e filloj me fitore ndaj garueses turke Sumeyye Demir,duke e mposhtur me Ippon brenda nje minute.

Ne ndeshjen e dyte humbi nga garuesja romune Anne Brebinare.

Ne ndeshjet permiresuese Erza e mposhti me Ippon turken Aslii Turan dhe medalisten e bronzte te Kampionatit te Azise U18, Sara Kulym garuese nga Kazakistani.

Me keto dy fitore te fundit Erza u kualifikua te ndeshet per medalje te bronzte kunder garueses nga Uzbekistani,Kampione e Azise U18,Khalimajon Kurbonova.

Kjo ndeshje perfundoj me fitore per garuesen nga Uzbekistani dhe Erza perfundoj e 5ta ne kategorine 44Kg.

Erza kete vit ka fituar medalje te argjendte ne Kupen Evropiane ne Follonica te Italise dhe po pergaditet per Kampionatin Evropian per Kadet qe do te mbahet me 28 Korrik ne Bosnje dhe Hercegovine.

Perveq Erzes neser ne kete gare ne Antalia do te ndeshet edhe Fationa Kasapi ne kategorine 57Kg.

Garen mund ta percjellni drejtperdrejte ne http://www.eju.net kurse rezultatet ne ippon.org

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of