Erza Muminoviq po vazhdon te tregoje paraqitje te shkelqyeshme ne Kupat Evropiane per Kadet.

Ajo sot fitoj medaljen e bronzte ne kategorine 44Kg ne Kupen Evropiane qe po mbahet ne Zagreb.

Ne nje konkurrence te forte prej 27 garueseve,Erza arriti te deshmoje cilesine e saj ne kete turne qe njihet si gara me e vlefshme per te shfaqur potencialin e mundshem.

Erza garen e filloj me fitore me Ippon kunder garueses nga Polonia Aleksandra Polkowska dhe garueses françeze Lea Metrot ,te cilen e mposhti me Wazari.

Ne gjysemfinale u takua me Kampionen Evropiane U18,kroaten Viktorija Ana Puljiz ndaj se ciles pesoj humbje.

Ne ndeshje per medalje te bronzte, Erza u rikthye fuqishem duke e mposhtur me Ippon per me pak se 2 minuta garuesen nga Gjermania, Jule Ziegler.

Per Erzen kjo eshte medalja e dyte kete vit dhe ajo momentalisht eshte e radhitur ne top 5 garueset ne ranglisten olimpike per Lojerat Olimpike per te reja,Buenos Aires 2018.

Medaljet ne kategorine 44Kg i ndau Kampionja jone olimpike Majlinda Kelmendi.

Rezultatet me te hollesishme mund ti shikoni ne kete link www.ippon.org

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of