Picture

Të dielën, në Prishtinë në palestrën e sporteve “Marius Vizer” u mbajt Kampionati I Kosovës për Kadet dhe Seniorë në kategorinë e meshshkujve dhe për kadete në kategorinë e femrave.

Ky kampionat u organizua nga Klubi i Xhudos “Polici” dhe u mbështetë nga Federata Xhudos së Kosovës.

Në këtë garë dominuan xhudistët e klubit “Ippon” të Pejës duke fituar pjesën më të madhe të medaljeve.


Takimet me korrektësi i drejtoi Shahin Behrami.

Këto lufta i përcollën edhe dy xhudistë të gjeneratës së artë të xhudos së Kosovës, Selatin Xhymshiti dhe Hajrullah Tërnava, por edhe kryetari i Federatës së Xhudos së Kosovës, Agron Kuka.


Rezultatet përfundimtare të Kampionatit te Kosoves:
Meshkujt-kadetët:

Kategoria -50 kg:
Ari Veseli/Polici/

Kategoria -55 kg:
Besart Abrashi/Trepça/
Endrit Berisha/Ipponi/
Hysen Durmishi/Trepça/

Kategoria -60 kg:
Blenard Begu/Trepça/
Labinot Salihu/Gjilani/

Kategoria -66 kg:
Arlind Haziri/Polici/
Dren Shala/Ipponi/
Argjend Smërçaku/Gjilani/
Leutrim Gashi/Polici/

Kategoria -73 kg:
Ardi Asllani/Ipponi/
Akil Gjakova/Ipponi/

Senioret:


Kategoria -60Kg:
Blenard Begu/Trepca/

Kategoria -66kg:
Korab Morina/Ipponi/

Kategoria -73Kg:
Akil Gjakova/Ipponi/
Ardi Asllani/Ipponi/

Kategoria -81 kg:
Andi Asllani/Ipponi/
Besfort Nallbani/Ipponi/

Kategoria Absolute:
Fatos Tabaku/Ipponi/
Andi Asllani/Ipponi/
Besfort Nallbani/Ipponi/ 
Akil Gjakova/Ipponi/

Femrat

Kategoria -44 kg: 

Aktina Osa /Ipponi-Pejë/                 

Kategoria -48 kg: 
Besiana Kelmendi/Ipponi/

Kategoria -52 kg:
Xhemile Berani/Trepça/

Kategoria – 57 kg: 
Flaka Loxha/Ipponi/

Kategoria – 63 kg: 
Djellza Tullumçe/Trepça/

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of