Picture

Laura Fazliu sot e perfundoj garen ne EYOF-Festivalin Olimpik Evropian duke perfunduar ne vendin e 5te.
Ajo garoj ne kategorine 63Kg ku morren pjese 23 garuese.
Laura garen e filloj me fitore ne dy ndeshjet e para eleminuese duke mposhtur me wazari te dy kundershtaret,garuesen italiane Elisa Toniolo dhe garuesen nga Luxenmburgu Anetta Mosr.
Ne gysemfinale u perballe me gjeorgjianen Mariam Tchanturia me te cilen zhvilloj nje ndeshje te barabarte deri ne perfundimin e kohes se rregullt prej kater minutave.
Ne vazhdime pas 2:43 sekondave shtese gjeorgjianja Tchanturia e fitoj ndeshjen me Ippon ndaj Laures.
Ne gare per medalje te bronzte kunder sllovenes Zarja Tavcar,Laura ishte perseri e pafate,ndeshja ishte e barabarte deri ne 30 sekondat e fundit kur Tavcar e hudhi Lauren wazari dhe nuk kishte me kohe per te rikthyer rezultatin.
 
Me dy fitore dhe dy humbje Laura e perfundoj paraqitjen e saj ne Eyof duke u radhitur e 5ta ne kategorine 63Kg.
Sipas trajnerit Driton Kuka,Laura kishte potencial te madh per medalje por nuk e dha maksimumin e saj ne ndeshjen per medalje te bronzte.
Deri me tani rezultati I Laures,vendi I 5te,eshte rezultati me I mire I ndonje sportisti ne EYOF.

Neser nga ora 10:00 do te garon Shpat Zeka ne kategorine 90Kg.
Ndeshjet mund ti percjellni drejtperdrejte ne www.eju.net kurse rezultatet ne www.ippon.org
 
Kategoria 63Kg:

1.TCHANTURIA, Mariam (GEO)   
2.OBRADOVIC, Anja (SRB)           
3.SAMARDZIC, Andjela (BIH)     
3.TAVCAR, Zarja   (SLO)   
5.FAZLIU, Laura (KOS)   
5.TONIOLO, Elisa (ITA)  
7.CRISOSTOMO, Joana (POR)    
7.HABERSTOCK, Laura (FRA)


Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of