Picture

Të shtunën në Budapest të Hungarisë u mbajt Kupa Botërore-Grand Prix në xhudo.

Majlinda Kelmendi fitoj medaljen e saj të katërt të artë për vitin 2014 si dhe 300 pikët e para olimpike.

Ajo në xhiron e parë ishte e lirë,  për tu ndeshur me fituesen ndërmjet hungarezes,Luca Polgar dhe spanjolles,Laura Gomez.

Fituese doli spanjollja,Gomez e cila në ndeshje me Majlinden u dënua tre herë për pasivitet dhe në minuten 1:20 Majlinda e mposhti me Ippon.

Në cerek finale Majlinda u takua me garuesen nga Franca,Priscilla Gneto, e bronztë në Lojërat olimpike në Londër.
Në fillim të ndeshjes të dyja garueset u dënuan për pasivitet,por pas gjysëm minuti Majlinda filloj ta dominoj ndeshjen duke I detyruar gjygjtarët ta dënojnë përsëri garuesen nga Franca.
Ndeshja përfundoj në minuten e katërt kur Majlinda e hodhi Wazari dhe e mbajti në tokë për 15 sekonda të tjerë pët të fituar me Ippon.

Në gjysëmfinale u takua përsëri me një garuese tjetër nga Franca,Annabelle Euranie,me të cilën e dominoj plotësisht ndeshjen, duke e diskualifikuar nga gara me katër dënime për pasivitet.

Në finale Majlinda do të ndeshej ma garuesen nga Italia, Giuffrida Odette,por kjo e fundit pas një lëndimi në kycin e këmbës nuk doli të ndeshej.

Përveq Majlindes,në këtë garë morrën pjesë edhe Nora Gjakova dhe Akil Gjakova.


Për Nora Gjakovën kjo ishte gara e parë pas nëntë muajve rehabilitim nga lëndimi I gjurit.
Ajo e kaloj xhiron e parë kundër garueses nga Spanja,Ribot Fatima kurse në xhiron e dytë u mposht nga Japonezja,Kaori Matsumoto e cila u radhit e para në këtë garë.

Akil Gjakova poashtu e kaloj xhiron e parë kundër garuesit nga Jordani,Mohammad Al Mzaydeh por në xhiron e dytë u mposht nga Ukrainasi,Zantaraia Georgii i cili më pas fitoj medaljen  e bronztë.

Të dy garuesit fituan nga 36 pikë olimpike.


Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of