Picture

Kampionja Olimpike Majlinda Kelmendi ishte pjese e projektit Athena qe ka per qellim promovimin e sportit tek vajzat.
Ky projekt u mbajt ne Izrael nga Federata e xhudos se Izraelit, ku Majlinda Kelmendi se bashku me medalisten olimpike te LO Rio 2016 Yarden Gerbi, dhe Kampionen Olimpike te LO Athine 2004 Yvonne Bonisch ishin mysafire special ne kete projekt.
Me shume se 500 vajza te reja te komunitetit hebrej dhe arab ishin pjesmarrese ne kete projekt,duke deshmuar se sporti i xhudos ka kapacitet per te bashkuar njerez pa kurrfare diskriminimi.

“Kjo eshte hera e pare ne jeten time qe shoh kaq shume vajza ne te njejten kohe ne tatami.
Jam e impresionuar.Federata e xhudos se Izraeli me ndihmon tash e disa vite prandaj jam gjithnje e gatshme ti mbeshtes.” u shpreh Kampionja Olimpike Majlinda Kelmendi.


Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of