Dita e dyte e garave I solli Kosoves dy medalje nga Kampionati Ballkanik per Kadet (U18) qe po mbahet ne Turqi.
Shpat Zeka dominoj ne kategorine -90Kg duke fituar kater ndeshje per te arritur deri tek titulli I Kampionit Ballkanik.

Ne ndeshjet eleminuese e mposhti garuesin bullgar Kristiyan Anev dhe garuesin serb Vojin Milicevic.
Ne gjysemfinale fitoj ndaj turkut  Abdullah Solakoglu kurse ne finale e mposhti me dy wazari garuesin nga Romunia Eduard Serban.

Ne kategorine -63Kg Laura Fazliu arriti te fitoj medaljen e bronzte.
Ajo ne ndeshjet eleminuese e mposhti garuesen nga Bosnja Andela Samardzic dhe greken Marianthi Skorda.
Ne gjysemfinale,pas nje ndeshje te barabarte me turken Ayten Mediha Yeksan e cila perfundoj e barabarte ne kohen e rregullt,humbi ne vazhdime.
Per medalje te bronzte Laura e mposhti  me Ippon garuesen tjeter nga Turqia Şeydanur Aydin.
 
Rezultatet perfundimtare:
-63 Kg
1. Ayten Mediha YEKSAN(TURKEY)
 2. MARIJA ZELENIKA(BOSNIA AND HERZEGOVINA)
3. LAURA FAZLIU(KOSOVO)
3. ANDELA SAMARDZIC(BOSNIA AND HERZEG
 
-90Kg
1. SHPAT ZEKA(KOSOVO)
2. EDUARD SERBAN(ROMANIA)
3. Mehmet Can TALAY(TURKEY)
3. Abdullah SOLAKOĞLU(TURKEY)
 
Reprezentacioni I Kosoves U18 e perfundon Kampionatin Ballkanik me 4 medalje;
Nje te arte (-90Kg Shpat Zeka) dhe tri te bronzta (44Kg Erza Muminoviq,60Kg Fisnik Hyseni,63Kg Laura Fazliu)

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of