Picture

 Të hënën në Prishtinë u mbajt  ceremoniali i organizuar nga Grupi Koha për zgjedhjen e sportistit të vitit .

Edhe këtë vit cmimin kryesor “Supersportistja e vitit 2013” e fitoj kampionja botërore në xhudo ,Majlinda Kelmendi.

Ajo la pas një vit të suksesshëm dhe historik jo vetëm për të por edhe për shtetin e Kosovës.

Suksesi I saj më I madh ishte medalja e artë në kampionatin botëror, Rio 2013 dhe medalja e argjend në Kampionatin Evropian në Hungari.

Medaljet tjera ishin e arta në World Masters,Tyumen e argjenda në Grand Slam të Parisit,dy medalje të arta në Grand Prix duke e përmbyllur kështu vitin 2013 e ranguar numër 1 në Ranglistën Botërore të IJF-së.

Cmimi tjetër “Sportistja më e mire e vitit” I takoj Nora Gjakovës, e cila këtë vit arriti të futet në mesin e tetë më të mirave në botë në kategorinë 57 Kg.

Këtë vit Nora fitoj medaljen e argjend dhe të bronztë në Kupat Botërore,medaljen e bronztë në Grand Prix në Kroaci dhe vendin e pestë në Grand Prix në Turqi duke e përfunduar vitin e ranguar e 18-ta në Ranglistën Botërore të IJF-së.

“Sportisti më I mire I ri I vitit” ishte cmimi tjetër që përsëri e fituan xhudistët.

Xhudisti Akil Gjakova ishte I pari që arriti të fitoj medaljen e parë zyrtare në xhudo në kategorinë e meshkujve.

Ai u shpall Kampion I Evropës për Kadet në Estoni, I pesti në Evropianin U23, fitoj medaljen e bronztë në Kupën Evropiane në Kroaci I pesti në Kupën Evropiane për Juniorë në Austri si dhe shumë medalje të tjera të arta ndërkombëtare në kategorinë e Seniorëve.

Distria Krasniqi u zgjodh si “Sportistja më e mire e re e vitit”,ajo I solli Kosovës dy medalje zyrtare nga Kampionatet Evropiane.

E bronztë në Kampionatin Evropian për Juniorë dhe e bronztë në Kampionatin Evropian U23 që u mbajt në Bullgari.

Pos këtyre rezultateve ajo fitoj edhe dy medalje në Kupat Evropiane,një të artë e një të argjend si dhe vendin e 7-të në Kampionatin Botëror për Juniorë.

“Punëtori më I mire I vitit” ishte cmimi që nuk kishte kujt ti takonte pos trenerit më të mire gjatë kësaj dekade.

Ai hyri në histori duke I sjellur Kosovës medaljen e pare të artë nga një Kampionat Botëror.

I pandalshëm dhe këmbëngulës në suksese të mëdha, Driton Kuka,pos medaljes botërore formoj një gjeneratë të re të shkëlqyer xhudistësh me të cilët këtë fitoj të gjitha medaljet e mundshme në të gjitha grupmoshat.

Ai këtë vit nga federata Evropiane e xhudos u theksua si një ndër trenerët më të suksesshëshm në historinë e xhudos.

Në fund cmimi “Klubi më I mire në konkurrencën e femrave”I takoj klubit të xhudos ‘Ippon” nga Peja pas sukseseve të lartëpërmendura.Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of