“Judo for Peace”.
Në këtë turne morrën pjesë rreth 200 garues nga të gjitha klubet e Kosovës dhe nga klubet e shteteve fqinje si: Shqipëria,Mali i Zi,Maqedonia,Romunia dhe Turqia.
Turneu është mbajtur në grupmoshat e Pionerëve të vjetër,Kadetëve dhe Seniorëve.
Drejtësinë e kanë ndarë këta gjygjtarë: Hajrullah Ternava, Shahin Behrami, Fatmir Salihu, Mevlyd Arifi dhe gjyqtarja rumune,Lena Sterea.
Mysafirë special në këtë garë ishte presidenti i klubit të xhudos Galatasaray nga Turqia.
Federata e Xhudos së Kosovës promovoj ish trenerin e xhudos, z.Hajrullah Tërnavën në gradën (V Dan),dhe z.Shefqet Ukella në gradën (I Dan).
Në fund u shpërndanë medalje për garuesit dhe Kupa për ekipin më të suksesshëm, garuesin e huaj më të suksesshëm dhe garuesin vendas më të suksesshëm.
Ekipi më i suksesshëm :
Klubi i Xhudos “Ippon” Pejë
Garuesi i huaj më i suksesshëm :
Indrit Cullhaj Shqiperi
Garuesi vendas me i suksesshem :
Andi Asllani “Ippon” Pejë
Rezultatet jane si në vijim (Vetëm medaljet e arta) :
Grupmosha-Pionierët e Rinj :
Kategoria -38 kg
1. Stefan Preleviq Mali i Zi
Kategoria -42 kg
1. Nurkoviq Jahja Mali i Zi
Kategoria -46 kg
1. Roland Vasia Shqipëria
Kategoria -50 kg
1. Chicin Alexandru Romania
Kategoria -55 kg
1. Uranik Gashi KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -60 kg
1. Sulca Adrian Romania
Kategoria -66 kg
1. Alen Kalac KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -73 kg
1. Shpat Zeka KXH “Ippon” Pejë
Kategoria +73 kg
1. Dejvid Loka Shqipëri
Grupmosha Kadet
Kategoria -50 kg
1.Sulltan Latifi KXH “Trepca” Mitrovice
Kategoria -55 kg
1.Endrit Berisha KXH “Ippon” Peje
Kategoria -60 kg
1.Indrit Cullaj Shqiperi
Kategoria -66 kg
1.Jon Vrenozi Shqipëri
Kategoria -73 kg
1.Todorovic Danilo Mali i Zi
Kategoria -81 kg
1.Jankovic Luka Mali i Zi
Kategoria -90 kg
1.Valbon Kokollari KXH “Prizreni” Prizren
Kategoria +90 kg
1.Erson Rama Shqiperi
Grupmosha Senior
Kategoria -60 kg
1. Indrit Cullhaj Shqipëri
Kategoria -66 kg
1. Akil Gjakova KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -73 kg
1. Fatos Tabaku KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -81 kg
1. Besfort Nallbani KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -90 kg
1. Andi Asllani KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -100 kg
1. Bauroviq Milosh Mali i Zi
Grupmosha Femrat
Kategoria -36 kg
1. Erza Muminoviq KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -40 kg
1. Iovita Roberta Romania
Kategoria -44 kg
1. Fationa Kasapi KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -48 kg (Kadete)
1. Besiana Kelmendi KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -48 kg (Pionere)
1. Seypa Basonar Turqi
Kategoria -52 kg (Seniore)
1. Fjolla Kelmendi KXH “Ippon” Pejë
Kategoria 52 kg (Kadete)
1. Diellza Bunjaku KXH “Kastrioti” Ferizaj
Kategoria -57 kg
1. Flaka Loxha KXH “Ippon” Pejë
Kategoria -63 kg
1. Klikovac Bozeq Mali i Zi
Kategoria 78 Kg
Kubra Kara – Turqi